bn274641 bn274641
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

If A pizza has 8 slices and sells for $12. At this rate, how much would 15 slices cost?

Respuesta :

rrankin
rrankin rrankin
  • 24-11-2020

Answer:the answer is 11

Step-by-step explanation:

pls give brianlyist

Answer Link
lozapipa13 lozapipa13
  • 24-11-2020

Answer:

$22.50

Step-by-step explanation:

8 slices = $12

8/4 = 2

$12/4 = $3

8 + 6 = 14

14 s = $21

1 slice = $1.50

* 15 = $22.50

Answer Link

Otras preguntas

The Napoli family combined two bags of dry cat food in a plastic container. One bag had 5/ 6 kg of cat food. The other bag had 3/4 kg. What was the total weight
What are proteins built from
2. Mackenzie has been begging her parents to take her to see a duck-billed platypus at the zoo for over a week, but her Dad says they’re extinct. Would next we
Sarah is stringing insect beads to make a bracelet. How many of each type of insect bead does she use to make a line of insect beads measuring 1.71 inches?
Mr. Boccio lost the top to the storage box that holds the calculators. He wants tostorage box a different color for the next school year. What is the surface ar
A veterinarian needs to possess strong skills to retain, understand, and interpret a lot of information accurately.
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!! In Chapter 4, Ponyboy says that “the fight for self-preservation had hardened {Dally} beyond caring.” Is this true for Johnny, too? Po
What does “reliably" mean in these sentences? Please Help!!!!
HELP!!!!!!!!!! Match the definition with the word(s)
What is the square root of 10, and 9?