Respuesta :

Answer:

20$ per yard

Step-by-step explanation:

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

because it wants the cost per yard so you need to do the amount ($180) and divide by the yards (9) so you do 180 ÷ 9 = 20

So there for, you get $20

If this helpped and my explanation was good then please mark brainliest hope you have a good day!