How many pounds of walnuts that cost $6.50 per pound must be mixed with 7 pounds of cashews that cost $11 per pound to make a mixture of nuts that costs $8.60 per pound?
I need help with this question.

Respuesta :

Answer:You will need to buy 1/2 a pound of cashews and 1/2 a pound of peanuts