laiya05 laiya05
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, you can purchase loose lemons at 2 for $0.99. You can also buy a bag of 6 lemonade for $2.50. Which is a better buy ???

Respuesta :

Brycen17803
Brycen17803 Brycen17803
  • 26-10-2020

Answer:

The bag of 6 lemons for $2.50.

Step-by-step explanation:

Loose lemons are 2 for $0.99, so six of those would cost about $3.00

Answer Link

Otras preguntas

Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
98 divided by 7 please show how
98 divided by 7 please show how
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
98 divided by 7 please show how