nathanf29
nathanf29 nathanf29
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound


plz put in comments i dont have brainly plus :/

Respuesta :

austinking918
austinking918 austinking918
  • 25-10-2020

Answer:

you take 7.50 and divide it by 3 which equals $2.50

Answer Link

Otras preguntas

what is the solution of 74.6+c=82
25 POINTS!!!!!!! How do capillaries differ in structure from arteries and veins? A. Capillaries have smoother muscle tissue than veins. B. Capillaries appear to
How many moles are in 22 grams of argon?
Freddy spent $56.07 on four pairs of jeans at the store. His cost included $4.15 sales tax. How much did each pair of jeans cost? Enter your answer in the box.
Help please I beg you!
Who said this quote and what is it about: in the book The scarlet letter: "in the end, I felt everything was for the best. I brought paper, ink, and pens. I ope
y=2 when x=3 what is the valve of y when x=9
A USB device used to transfer photos from the memory card to a hard drive is called a _____.
The expression (x+10) (x-10) is being simplified below using the FOIL Method. Complete the process by filling in the blanks with the correct terms. Enter your a
I am writing a concept analysis paper on stroke. What are some of the attributes of stroke?