WEWONTBREAK
WEWONTBREAK WEWONTBREAK
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

6

The table shows the price of two cereal brands and the number of ounces per box. Which is the better price per ounce?
Brand A- 18 oz. $2.50
Brand B- 24 oz. $3.50

Respuesta :

Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

The better price is Brand B.

Step-by-step explanation:

Brand A- 2.50 ÷ 18 = 1.00

Brand B- 3.50 ÷ 24 = 0.10

Brand B costs less.

Answer Link

Otras preguntas

What is a scientific fault?
is it true that civilization around the world often used the same art techniques
what is 2/3+3k/4=71/12 how do u solve this
Geologists generally agree that Earth is ____________. about 100 million years old. about 4.55 billion years old. about 6,000 years old. as old as the hills and
The length of a side of an equilateral triangle is x-4.5.First express it's perimeter as a sum. Next express its perimeter as a product. Explain why the two ex
Round 3.047 to the nearest hundredth.
Which program is an example of domestic policy
what does it mean to be respectful?
How is nuclear fuel used to generate electricity?
Why is an investigation of population characteristics a useful tool for predicting the future?