dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

Add the following fractions. 3/8 + 5/12 =
which oceans make up the southern ocean
“I should like to see those old temples and fakirs and jugglers,” said the old man [Mr. White]. “What was that you started telling me the other day about a monk
Solve system by subsubstitution? 14x-2y=46 -7x+y=-23
How do I solve a2=36?
What is 64 to the 2/3 power? PLEASE help me
A planting box is made of two sizes of rectangular prisms. One type of prism measures 3" by 6" by 14". The other type measures 15" by 5" by 10". What is the tot
In an election, 11 of 20 voters preferred Ms. Williamson to Ms. Stallings. A total of 3300 people voted in the election. How many voters preferred Ms. Williamso
why did washington advance on yorktown?
What three ways ferns are useful to people?