anncortogoldbach anncortogoldbach
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Robert bought 2 burgers for $350 each and 3 French fries for $1.20 each. What is the expression?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-10-2020
What’s 2(3.50)+3(1.20)
Or what’s 2•3.50+3•1.20
The answer to this is $10.60
Answer Link

Otras preguntas

The guests sitting in the room could not hear his voice.
A ski lodge keeps records of the snow falling and melting. The first day, there were 18 inches. The second day, it melted 2 inches. The next day it melted 4
12 + 5/3 b + 11 - 18 = 20 x =
Carrie paid $26.01 for 3.4 pounds of steak. What is the price per pound of steak?
A math book is 2.9 dm wide.How many millimeters wide is the book? (1 dm = 100 mm)Enter your answer in the box.
Let f(x) = 5x+3. Describe the transformation from the graph of f to the graphs of g(x)=f(x)-1 and h(x)=f(x+2)
In MS Word, which items are you able to format? (What types of things do/can we format?) A: Text B: Table C: Menu D: Both A & B
HELP NO EXPLANATION NEEDED :)
4x-(8-x)-2= 9x - 20+x-5​
11. One restaurant offers two large pizzas for the same price as two medium pizzas and a $6 pitcher of drinks. The medium pizza costs $3 less than the large piz