ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

What is 905,154 rounded to the nearest ten thousand plz help me!!!
Nationalism succeeded in eastern europe in the latter half of the 19th century with the establishment of what independent nation
A category within biology that deals with the physical and chemical functions. a. Physiology b. Philosophy c. Psychology d. Physiopathology
900 is 1/10 of 9000?
effect of brownout to the student
what artifacts are the Hohokam people best known for?
What is the slope of y=7-3x
Which organelle is critical for glucose production? a. vacuole b. mitochondrion c. chloroplast d. vesicle
What is the relationship between the 6s in 6,600 value of the given digits?
If |x| = 3, what is the value of x