ethangage1332 ethangage1332
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?
$5.00
$6.00
$8.00
$10.00

Respuesta :

Newbee123 Newbee123
  • 23-10-2020
The answer is 9

$56/6.2=$9.032
Answer Link
oliviab27
oliviab27 oliviab27
  • 29-10-2020

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A rectangle with a perimeter of 18 miles and a width of 7 miles. What is the length of the rectangle?
Solve for x: 5-(x + 5) >-2(x + 4) x>-8 x<-8 x>-18 x<-18
Which of the following is true when workers specialize in the production of one good A) there is increased competition among the producers of similar goods B) T
What is the percentage of evidence evaluated in the crime lab that is drug-related?.
What family kept the kings of Nepal under guard and would not let them have any power.
Find the missing angle x​
What is the author’s favorite type of calculation?
Imagery in a text oftens support the authors
two stages Commonwealth Caribbean countries have gone through in efforts to achieve unity
Why is Netflix's stocks going down?