trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

What was the primary purpose of spain's colony of new mexico?
When substances go through chemical changes, which of the following will always happen? A. One or more substances with different chemical properties will for
Which of the following describes the US trade policy in the 1930s?
Greg, a geologist from kansas who works for exxonmobil, has decided to transfer to one of exxonmobil's offices in saudi arabia. greg is a(n) ____ while living i
What are five primary signs of a chemical change
The magnitude of the vectors f~ is 27 n, the force on the right is applied at an angle 58◦ and the the mass of the block is 54 kg. 54 kg f 58 ◦ f if the surface
How did the physical features of the land and waters in east Asia influence the development of the culture?
Need help on this plzz
While preparing a cell culture aside colony of bacteria into distilled water and stir that up this mixture of water and living cells would best be called? A - a
what is a skew line?