ahlijahchambers227 ahlijahchambers227
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Steven owns a restaurant that specializes in steakburgers 4 burgers and 3 fries cost $24.50. if a burger costs $5, how much is each order

Respuesta :

braydenashley2006
braydenashley2006 braydenashley2006
  • 23-10-2020

Answer:

As we know each burger costs $5

There are 4 burgers

When you do 4×5 you will get 20

Now subtract that 20 from the total cost

24.50-20=4.5

$4.5 is how much it costs for 3 fries

If you're wanting to calculate the number for one thing of fries then divide that 4.5 by 3

4.5/3=1.5

For one thing of fries it will cost $1.5

I hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

describe a real life multiplication situation for which the estimate makes sense
Solve the division problem round answer to nearest hundredth 9.2/52.063
Use nucleolus in a sentence
(2 3/5) ÷ (-3 3/4)how can you solve this?
Problem solving requires that individuals (2 points) understand information from the environment use mnemonic devices to recall information avoid stimuli in the
write the balanced equation of roasting of baco3 in air
An annual survey of first year college students asks 271,000 students about their attitudes on a variety of subjects, according to a recent survey, 52% of first
australia is famous for-----------
If X+Y = 2 and the square root of (X^2 + Y^2) = 10 find X, Y
Per capita income is defined as what