awilli398 awilli398
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate: $253 for 20 hours

Respuesta :

26operna
26operna 26operna
  • 23-10-2020

Answer:

12.65 : 1

Step-by-step explanation:

Answer Link
Susurrus
Susurrus Susurrus
  • 23-10-2020

Answer:

$12.65/h

Step-by-step explanation:

Unit rate is given by: [tex]U=\frac{cost}{time}[/tex]

So in this case we have [tex]U = \frac{\$253}{20h} =\$12.65/h[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A cylinder has a radius of 30 ft and a height of 19 ft. What is the exact surface area of the cylinder?
5^3x=27, what is the value of 5^2x?
If a 25 ft rope is cut into two sections with one section 4 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
What is the meaning of "Le Prefere Etre A Paris" ?
--+--+--+--+-- =30.Solve the puzzle with the --+--+--+--+-- =30.Solve the puzzle with the numbers(1,3,5,7,9,11,13,15).Numbers can be repeated.Only addition ope
1,352 pounds is what fraction of a short ton
Calculate the discriminant. x2 – x – 2 = 0
Why can't you factor 2cosx^2+sinx-1=0 ?
define orogenesis and locate major orgenic belts on the earth today
How far does light travel in 1 millisecond that is, in one hundredth of a scecond?