jeff needs one notebook and some pencils for math class. The notebook costs 2.29 and each pencil costs 0.15. If jeff has $5 how many pencils can he buy? write equation and solve

Respuesta :

Answer:

$5.00-$2.29/0.15=18

Step-by-step explanation:

Something like that, I am not 100% sure.