gdavil2949 gdavil2949
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Clare spent $2.90 to buy 5 purple pens. The pens all had the same price. How much did each pen cost?

Respuesta :

IM2069621
IM2069621 IM2069621
  • 22-10-2020

Answer:

Each pen cost: $0.58

Step-by-step explanation:

$2.90/5 = $0.58

1 pen = 58 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is the process of rock particles settling on the riverbed called
Write the equation of the line that passes through (6,8 ) and (2,4).
given two terms in an arithmetic sequence write the explicit formula
Perform the indicated operation. Simplify the result in factored form.
how do christians help the poor? please answer with 5 ways and explain your reasoning. urgent!
Pls help I’m having trouble
409 into binary number​
Where did the term “Impressionism” come from? a. Critics who were impressed by this form of art. b. Critics who were not impressed by this form of art. c. Criti
The ratio of blue to yellow paint is 2:3. you have 9 cups of yellow paint, how much blue do you need?
En la siguiente secuencia de oraciones, reemplaza las palabras que no tienen sentido con las siguientes: Literatura – materia – trabajos – mostrada – director –