The school cafeteria buys bottles of water for $0.75 each. They mark up the price 40%. How much do they sell water bottles for?

Respuesta :

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

Part/whole method:

[tex]\frac {a}{0.75} = \frac {140}{100}[/tex]

0.75·140=105

105÷100=1.05