At the local coffee shop, they sell a reusable mug for $6. If you use the mug for a refill, the refill costs $1.30. Last month Jason spent $29.40 for the mug and refills. Which equation can be used to determine the number of refills, r, Jason purchased last month?

Respuesta :

Answer:

r = 18

Step-by-step explanation:

6 + 1.30r = 29.40 [write out the equation]

-6 -6 [subtraction property of equality]

1.30r = 23.40

___ ____ [division property of equality]

1.30 1.30

r = 18

I hope it helps :)

Answer:

6 + 1.30r = 29.40

Step-by-step explanation: