mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

Mark receives dollar bills from his grandpa each week on the first day he gets 1 dollar on the second day he gets 2 dollar and on the third day he gets 4 dollar
in what way are all living things on earth similar
The decay of 230 mg of an isotope is described by the function A(t)= 230e-0.031t, where t is time in years. Find the amount left after 26 years. Round your answ
C=5/9(F-32) for F Solve the Equation for the given Variable
His eyes turned toward the society of jesus, which seemed to embody all the aspirations of his heart of his heart from both side of view.
You need to arrange four of your favorite books along a small shelf. How many different ways can you arrange the books assuming the order of the books make a di
The quakers were peaceful people who did not believe in fighting in wars. a. True b. False
Why did spain agree to give Florida to the us
A weather forecaster says the temperature will be about -5°C "give or take" 10° What is the greatest possible temperature? What is the least possible temperatur
simplify 3m + 8 -x = -24