s1058095 s1058095
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas are on sale for $0.99 per pound this week. If Shannon purchased 3.8 pounds, how much did she spend on bananas?

Respuesta :

nwall10230404
nwall10230404 nwall10230404
  • 22-10-2020

Answer:

She spent $3.76 on bananas. Round to $3.80.

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the price per pound.

.99lb

—

3.8 = 3.762

Answer Link

Otras preguntas

Which styles were used in early American plays? Select all possible answers. A. romantic B. symbolic C. experimental D. vernacular
Confederate General was assigned the task of protecting Five Forks from Union forces.
how many bottles of water should you drink in a week
What three images does Sinclair use to make the reader feel the horror of working in the fertilizer plant in the passage muckraking?
During which of the following activities may in inflatable personal flotation device to be used
Write an addition equation that can help you find 9-3
Why is mallam sile's tea shop is a popular place
one seafloor plate slides under seafloor plate and begins to melt back into magma ,what is the name of this procces?.
HELP!A line Contains the points (-26,-37) and (-32,-61).what is the slope of the line in simplified form?
What is a half life in science? urgent