alexa9337
alexa9337 alexa9337
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

what if 8 crayons cost $11.50 what would one crayon cost lol.

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 21-10-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Simply divide 11.5 by 8

8 goes into 11 1 time with 3 left over.

8 goes into 35 4 times with 3 left over.

8 goes into 30 3 times with 6 left over.

8 goes into 60 7 times with 4 left over.

8 goes into 40 5 times.

1.4375

Answer $1.44 a Crayon

Answer Link

Otras preguntas

list the partial products when finding 16 x 22. then find the final product
Read the excerpt from Outcasts United. Somehow, Luma would have to find a way to get all these kids to play as a unit. "It was about trying to figure out what
PLEASE HELP!!!!! A wire 340 in. long is cut into two pieces. One piece is formed into a square and the other into a circle. If the two figures have the same are
Evaluate the following expression. Round your answer two decimal places. Log9 7
What kind of energy might be saved up for future use?
Mrs Hansen picked tomatoes from her garden and got 25 cups of chopped tomatoes. She used 5 1/2 cups of the tomatoes to make spaghetti sauce. She also used 3 3/4
Name one ancient rome painter
Please help!! This figure is made up of a triangle and a semicircle. What is the area of the figure? Use 3.14 for π Enter your answer, as a decimal, in the box.
What is the biggest star in our solar system?
Lord of the flies chapter 7-8 (HELP PLEASEE ASAP) 1. _______ Said, “You’ll get back to where you came from.” 2. _______ Said, “Stop it. You’re hurting.” 3. ___