danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

find (f-g)(x) please
Why were the elections of 2000 and 2016 notable? A. The winner of each election was a man. B. The winner of each election was a Republican. C. The w
Walter is applying to graduate programs in psychology and is curious about current trends in the field. what trend is occurring in many psychology graduate scho
Use the zero product property to find the possible solutions to the equation x2 – 13x + 30 = 0.
what are three type of pedestrians you should pay special attention to while driving
A client with a seizure disorder is on phenytoin. the client has also been diagnosed with gastroesophageal reflux disease (gerd) and has been prescribed an anta
Age and body composition are two factors that influence A) overall BMI B) metabolic rate C) vitamin absorption D) healthy bones and teeth
Modern administrative theory is founded on the reality that free markets, left unregulated, can result in
A carbon dioxide sample weighing 44.0 g occupies 32.68 l at 65°c and 645 torr. what is its volume at stp?
Explain why and how you qualify authors in academic writing