kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

Cassandra drove 370.5 Miles in 6.5 hrs. How many miles per hour did she drive? (:
kelly is 66 inches tall. Lucas is 72 inches tall. What is the ratio of Lucas's height to Kelly's height in simplest form? (: also, explain please!
How to show your work to solve  3r^2-16r-7=5
A speedy river barge bound for New Orleans, Louisiana leaves Baton Rouge at 9:00 a.m. and travels at a speed of 10 miles per hour. A rail transport freight also
What's an equivalent ratio to 12:10 ? ( explain also too please! :D )
An object has a weight of 5.10 Newtons (N) at sea level, where the acceleration due to gravity is 9.81 m/s2. What is the acceleration due to gravity on the obje
simplify the expression 4-3(2+5v)+7
Why did the colonists fought back against the British rule?
a retailer buys a shirt in bulk at a unit price of $18. the shirt is marked up 36%to sell in the store. what is the price of the shirt in the store
Harold's old school has 52 sixth graders and 39 seventh graders, what's the ratio of 6th graders to 7th graders in simplest form? (: