mzdimplez829 mzdimplez829
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers market you buy 2 pounds of blueberries for $5.00. What is the cost per pound?

Respuesta :

rswie1823 rswie1823
  • 25-09-2020

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Divide 5 by 2.................

Answer Link

Otras preguntas

what is the reciprocal of 11/10?
Please help :)Which of these themes recurs in Jane Austen’s novels?A)revengeB)industrializationC)class distinctionsD)death
What plants grow in the southwest region in the USA
Sarah rolls a die twice. What is the probability that she rolls a 3 and then an even number?
How many meters in six feet? i need it to night
state two procedures that should be used to properly handle a light microscope
Roy is an archaeologist. During a recent archaeological dig in China, he discovered a clay tablet that contained a series of diagrams about plants and trees. Af
what is the value of the expression 3a
Expand the logarithmic expression log(8) a/2
product line extensions are current products that have been modified. (points : 1) true false