Aashialofton16 Aashialofton16
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nathaniel bought 12 chicken wings for $8. What was the cost of the wings in wings
per dollar?

Respuesta :

5625681 5625681
  • 24-09-2020

Answer:

$0.67

Step-by-step explanation:

What you do for these types of problems is divide the amount of money by the amount of products. For example, $8 ÷ 12= $0.6666... In your case, we round the number to $0.67. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Please help me the quiz will be next week
Read the excerpt from "Children of the Drug Wars.” By sending these children away, "you are handing them a death sentence,” says José Arnulfo Ochoa Ochoa, an ex
What is the central idea in The Red Bow
How do average​ speed, distance, and time all relate to each​ other? A. The time is equal to the distance divided by the average speed. B. The average speed is
Select the correct answer. Which main idea do the following sentences support? Dark chocolate is rich in minerals. Dark chocolate reduces blood pressure. Dark c
Plz show work 2(x+5)=26
Solve the equation for x. 3(6x - 1) = 12 a. 5 c. 13 6 18 b. 11 d. 1 18 2 Please select the best answer from the choices provided (0) А B D
Which of the following statements about the Amazon River is false? A. The Amazon River can grow up to 30 miles wide during the rainy season. B. More than 1,000
3a+8 7 anyone know the answer?
Ron is saving 2/13 of his monthly income of 3978 for a new car. how much money is he setting aside each month for that car?