camillejohnson69
camillejohnson69 camillejohnson69
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is 78¢, and the price of an apple juice is
97¢. How much more does the apple juice cost than the apple?
O 21¢
- O 29¢
0 O 19¢
0 O 11¢

Respuesta :

ncarmon0408 ncarmon0408
  • 24-09-2020

Answer:

the answer is 19 cents

Step-by-step explanation:

97 - 78 = 19

Answer Link
mason2024 mason2024
  • 24-09-2020

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

subtract the 78 from the 97

97-78=19

That being said, apple juice costs 19 cents more than an apple.

Answer Link

Otras preguntas

1/3(16a-8) simplify this expression and please explain
What impact did the Great Awakening have on American Indians in eighteenth-century American colonies?
120 is what percent of 360 explain plz
What is 1.75rounded to the nearest cent mathematics
How do you make 26 using 1,2,3,4 only once
there are 3 cans that store 9 tennis balls. Consider the number of balls per can
How do I simplify 16/10 what my answer
How do you solve a literal equation like this:   s=r/1-r    solving for r
During the Hundred Years’ War, the House of Commons was forced to give up power to the House of Lords. T/F?
which anion will form a precipitate with Ca2+