Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is equal to log 6a) log 2 + log 3b) log 2 -  log 3c) 2 log 2 + log 3d)2 log 2  - log 3
A number is such that its ten digit is twice its unit digit. Prove that the number itself must be seven times the sum of its digit
The mean gas mileage for a hybrid car is 57mpg. Suppose that the gasoline mileage is approx normally distributed with a standard deviation of 3.5mpg. what propo
name three types of conservation areas in south Africa for conserving terrestrial flora and fauna
Kelly subtracted 2.3 from 20 and got 17.7. explain why this answer is reasonable
Suppose you earn $7.25 per hour working part-time for a florist. Write and solve an inequality to find how many full hours you must work to earn at least $125.
identify the property that justifies each statement. 1. m=n, so n=m. 2.
Kelly subtracted 2.3 from 20 and got 17.7. explain why this answer is reasonable
how many times does 5 go into 365
A certain solar collector can absorb 9.0 MJ in 7.0 h. Another panel is added, and together they collect 41 MJ in 5.0 h. How long would it take the new panel alo