letsplaythedragon letsplaythedragon
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers marke, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost

Respuesta :

sckauwell04
sckauwell04 sckauwell04
  • 22-09-2020
10.50 should be your answer
Answer Link
kricket326
kricket326 kricket326
  • 22-09-2020
If 2 pounds cost $4.20 then 1 pound costs $2.10
4.20+4.20+2.10 = $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Richa a was working very hard today change into past perfect​
Here is a list of numbers: 6, 16, 6, 18, 16, 3, 8 ,9 ,6 State the median.
Write a story to represent the division problem 15÷ 1/9
Which of the following describes what happens on March 21st? autumnal equinox summer solstice vernal equinox winter solstice
Which type of soil would be most suitable for rice? ​
At the end of 20X4, Sherpa Lighting Ltd. has a large stock of incandescent lighting fixtures that are becoming obsolete due to a new trend to low-energy fluores
many works of literature features characters who have been given a literal or figurative gift. yet this gift is often also a burden or a handicap. what gift was
Your firm has net income of $371 on total sales of $1,460. Costs are $800 and depreciation is $130. The tax rate is 30 percent. The firm does not have interest
All of the following are ways to take notes on a text EXCEPT: Question 6 options: Chunking the text into smaller pieces Underlining and highlighting key details
In the current year, Borden Corporation had sales of $2,000,000 and cost of goods sold of $1,200,000. Borden expects returns in the following year to equal 8% o