Mackenzie spent $20 at the local farmer’s market. She bought b pounds of blueberries that cost $4 per pound, and r pounds of raspberries that cost $6 per pound. She wrote the equation 4 b + 6 r = 20 to represent the cost of all the fruit. Which is equivalent to Mackenzie’s equation?

Respuesta :

Answer:

If you want the right answer its (A)

Step-by-step explanation:

b = 5 minus three-halves r

your welcome

Answer:

A

Step-by-step explanation:

B = 5 - 3/2r

Otras preguntas