Samuel spends the same amount of money each morning. On Monday, he bought juice for $1.25 and also bought two doughnuts. On Tuesday, he bought a bag of chips for fifty cents and five doughnuts. What is the cost of one doughnut?

Respuesta :

Answer:

25 cents or $0.25

Step-by-step explanation:

1.25 + 2x = 0.50 + 5x

0.75 = 3x

x = 0.25