middleschool726 middleschool726
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

ednavaleria460
ednavaleria460 ednavaleria460
  • 22-05-2020

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$56.00÷28=2. $36.00×2=$72.00

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Find the length of h. Round to the nearest hundreth.​
Find the volume of this prism
a) Write an equation in terms of x that represents the problem. (b) Solve the problem. The difference of 4 and a number is − 9. Find the number. Part 1 of 2 Th
Please select the word from the list that best fits the definition the setting up of a residential pattern apart from both sets of parents.
please help me I will give BRAINLY , 5 STARS and a THANKS
Find dy/dx (the derivative ) of f(x) = 4x 2 using limits definition of the derivitive (of limit of the DQ when h­­> 0 Formulas needed a) Equation of a li
Find the surface area of the right triangular prism (above) using its net (below).
solve for x ~[tex]x {}^{2} - 5x + 6 = 0[/tex]thankyou ~​
Which sentence uses correct punctuation? question 10 options: tessa ate a sandwich yet she still felt hungry. tessa ate a sandwich yet, she still felt hungry. t
True or false: A change manager in an organization should be sensitive to how people feel about change, how they think about it, and what they want to do about