richardcordova80 richardcordova80
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me its due today

Please help me its due today class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-05-2020

Answer:

6.94 / 7

Step-by-step explanation:

Well if 7 pounds costs 6.94, 1 pound should cost 6.94 / 7

Answer Link
Aansh Aansh
  • 22-05-2020

Step-by-step explanation:

Answer: $0.99

The reason that this is the answer is because the unit price of one thing is how much one thing costs( 1 pond, kilogram, mile, etc). In this case, we have to divide 6.94 by 7. This gets us a really long answer, which is 0.99142857142($). We have to round this to the nearest  cents, which is the nearest hundredths, which makes the answer $0.99.

Answer Link

Otras preguntas

''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
whats the most accurate estimation of 65+77
whats the most accurate estimation of 65+77
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
whats the most accurate estimation of 65+77
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
whats the most accurate estimation of 65+77