azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Simplify sqr 18 A 2 sqr 3 B 2 sqr 9 C 3 sqr 2 D 9 sqr 2
-2xy-x+4y para y=-3 x=9
Factor the polynomial 3x4 – 2x2 + 15x2 – 10 by grouping. Which product is the factored form of the polynomial? (–x2 – 5)(3x2 + 2) (x2 – 2)(3x2 + 5) (x2 + 5)(3x2
What is the simplified form of sqrt 10,000
Which of the following is/are true of pericytes? A) They can generate new capillaries B) They are contractile stem cells associated with capillaries C) They sta
The ______ shall have Power to dispose of and make all needful Rules and Regulations respecting the Territory or other Property belonging to the United States;
simplify :[tex](x^{3} ) ^{8} [/tex]​
The explosive nitroglycerin (C3H5N3O9) decomposes rapidly upon ignition or sudden impact according to the following balanced equation: 4 C3H5N3O9 (l) → 12 CO2 (
What is inflation and how does it tend to have a negative impact on wage and salary workers?
Use the graph of the function y=4^x to answer the following questions