Mrs. Baker paid $2.50 for 5 pounds of bananas. Write an equation relating to the cost to the number of pounds of bananas. How much would Mrs. Baker pay for 8 pounds of bananas?
The equation is 2.50÷5=x 2.50÷5=.50 Mrs. Baker paid $2.50 for 5 pounds of bananas If x=.50 per banana Then to get the cost of 8 bananas, you would do 8×.50=$4.00 Mrs. Baker paid $4.00 for 8 pounds of bananas Each banana costs .50 cents per pound