Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

Mackenzie is going to invest $3,900 and leave it in an account for 16 years. Assuming the interest is compounded daily, what interest rate, to the nearest hundr
How did members of the Senate originally get to their position?
pls, help! I don't understand this!
n+4 ——- -3=13 Solve 2 Pls help
Describe the Union’s plan to destroy the South.
Rewrite the polynomial in the form ax² + bx + c and then identify the values of a, b, and c.
Subject or predicate. ran down the side walk ​
Necesito las caracteristicas fisicas y quimicas de la teoria inorganica del petroleo
I am one of the two officials responsible for overseeing the government and elected for a one year term. Who am I?
name three way that Japan's new constitution changed Japanese goverment