A certain brand of coffee comes in two sizes. A 10.5 ounce bag costs $2.99 per ounce. A 29.3 ounce package costs $7.98 find the unit price for each size.

Respuesta :

Answer:

  • 10 oz: $0.28 per ounce
  • 29 oz: $0.27 per ounce

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of units to find the unit price:

  $2.99/(10.5 oz) = $0.2848/oz . . . . smaller package

  $7.98/(29.3 oz) = $0.2724/oz . . . . larger package