malloryclarehelton malloryclarehelton
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Stop&Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 1 roll(s) cost?

Respuesta :

LunaDiazButterfly
LunaDiazButterfly LunaDiazButterfly
  • 22-04-2020

Answer:

I believe it would be 0.60  cents

Step-by-step explanation:

roll                 5

The cost        3

Divide the 5 by 5 to get 1 and divde 3 by 6 to get 0.60

Answer Link
darianamin
darianamin darianamin
  • 22-04-2020

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

To work this out you would divide $3 by 5, which is 0.6. This is because we know that $3 is for 5 and so to work out 1 you would divide by 5.

1) Divide 3 by 5.

[tex]3/5=0.6[/tex]

1 roll of paper towels is $0.6.

Answer Link

Otras preguntas

Why would America offered Marshall Aid to Europe?
Which word does the underlined adverbial phrase modify? Several kinds of flowers bloom nicely in her yard. A. nicely B. flowers C. bloom D. kinds
What was the result of the Oregon treaty?
write the fraction as a product of a whole number 4/8, 8/12, 3/4
6.7 g of LiNO3 from a 20 %(m/m) LiNO3 solution.
How can our system of federalism lead to conflict between the states and the federal government
The shorthand commonly used in text messaging is an example of a language that is not governed by rules. True False
What people were the first to make and use pottery?
The actions of the Republican Party after the Civil War were more favorable to
Randy spins a spinner with sections labeled A, B, C, D, E, F, G, and H. What is the number of possible outcomes?