eglefelixp5k0fo
eglefelixp5k0fo eglefelixp5k0fo
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. Seven pounds of grapes cost $10.43. How much would 3 pounds cost?

2 Seven pounds of grapes cost 1043 How much would 3 pounds cost class=

Respuesta :

arianaparedes070 arianaparedes070
  • 21-04-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link
nour94
nour94 nour94
  • 21-04-2020
they would cost $4.47 because 10.43 divided by 7pounds is $1.49 and $1.49 times 3pounds is $4.47
Answer Link

Otras preguntas

What is the common difference in the following arithmetic sequence? 2.8, 4.4, 6, 7.6, ... –4.8 –1.6 1.6 4.8
Mention four benefits of rearing the farm animal mentioned in a(i)..- What is the most appropriate system of keeping the farm animal:....
You have swollen and itchy eyes from seasonal allergies but otherwise are feeling okay. You are scheduled to work tonight. What must you do?
B varies inversely with c. when b is 2, c is 8. find the value of c when b is 5.
Graph the linear function whose equation is y-2=-(x+1) by following these steps: y X y 4 Step 1: Identify the slope. slope = =
a. What type of triangle is Triangle ABC? b. Give reasons for your answer
Select the correct answer. A petri dish contains cells of a certain strain of bacteria. Each bacterial cell in the dish divides in half approximately every 6 mi
Answer this. Show your work. Worth 10 points. Under 4 hours. URGENT.
Question is attached………
Graph the linear function whose equation is y-2=-(x+1) by following these steps: y X y 4 Step 1: Identify the slope. slope = =