Emorrijs0ugust
Emorrijs0ugust Emorrijs0ugust
  • 24-07-2016
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72. What is the cost of the juice per ounce?

Respuesta :

Kunchan
Kunchan Kunchan
  • 29-07-2016
Cost of 32 oz = 6.72 
Cost of 1 ounce
6.72 / 32
0.21 dollar/ounce
Answer Link
meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 01-08-2016
The cost of the juice per ounce is the quotient obtained when the price of the 32-oz juice is divided by 32. Mathematically, that is,
                       $6.72 / 32 = $0.21
Hence, the cost of juice per ounce is $0.21.
Answer Link

Otras preguntas

given the system of linear x+4x=11 -5+y=2x
answer choices are 2x plus y = -5, 2x - y=5 X+ 2y=-10
Picasso worked in many different styles which artwork did he make during his blue period
The secretion of neurotransmitters out of the nerve cell from small vesicles at the end of the axon can be considered an example of
the human reproductive system is ultimately designed to
This is an emergency I really need help with this can you help ASAP
My brother is having trouble with dividing fractions (he’s in 5th grade) any tips
can someone please help me solve this problem y + 8 - 4​
HELPPPPPPP!!! CAN YOU HELP!!!!! A LOT OF POINTSWHY does gravity cause erosion?NOT HOW BUT WHY
what is one way the supreme court can check power of the senate