andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

Select the word that best completes the sentence. _______ a tool or electrical system means intentionally creating a low-resistance path that connects to the ea
How does characterization support staire
Show why the following statement is true: 2^−1/2 = 1/2^1/2
Solve the following equations. log5(3 − 2x) = 0
determine the equation of the line containing the points given (-2,-7) (-1,-4) (2,5) (3,8)​
Please help me Write a paragraph, flowchart, or 2 column proof for the following.
Write a single or compound inequality for each scenario. a. The scores on the last test ranged from 65% to 100%. b. To ride the roller coaster, one must be at l
Which of the following is a root of P(x)=-2x^3+x^2+4x+4? -1 0 1 2
Determine algebraically wheather or not the function f(x)=-x^3 -2x^2 +5 is even or odd and justify your answer
Write an equation for the line parallel to the given line that contains C. C(-4,6); y=2/3x-2