alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

ATP synthase is a) both an enzyme that makes ATP and a channel protein, and helps hydrogen ions cross the thylakoid membrane. b) both an enzyme that makes ATP a
PLZ HELP ME (a) ABC shares cost £20.02 each. How much do 18 cost? (b) The shares rise in price to £21.00. How many whole shares can Jo buy for £600? (c) The sh
Using complete sentences, explain how to find the average rate of change for f(x) from x = 4 to x = 7. My equation is f(x) = - 2(x-6)^2 + 95
order from least to greatest 2.614,2.146,2.46,2.164
Stalin’s Five-Year Plan was supposed to a. liberate the working class. b. increase manufacturing. c. complete rearmament. d. rebuild war damages.
mrs. sanchez is given a $550 hiring bonus with a new job. she earns an average commission of $274 per week. If $68 is subtracted each week for taxes benefits, h
Rebecca jogged 1.5 miles in 12 minutes. At that rate, how many minutes will it take her to jog 3.5 miles?
Factor completely x^4 +8x^2 -9
What is integrate suffix?
2x plus 4 less than or equal to 24 = what?