egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of 28.0g of propane at 15C degrees, and 1.2 atm?
Margo can purchase tile at a store for $0.89 per tile and rent a tile saw for 40. At another store she can borrow the tile saw for free if she buys tiles there
8 WTHS-Hill Englis Use the drop-down menus to determine what is happening at each of the graph's labeled segments. Label A Speed Label B Label C Time
Journalize Period Payroll The payroll register of Chen Heritage Co. indicates $3,000 of social security withheld and $750 of Medicare tax withheld on total sala
the premier of the National people's Congress In china is chosen by the
Which best describes E. B. Turner’s perspective? Women should bicycle in any manner they choose. Women should bicycle with specific limitations. Women should re
SCIENCELESSON 2COMPONENTS OF FOAssignment Homework1 Why are proteins called body building foods?2 Why isconsidered as a complete food?​
What must parasites be careful to not do?
I saw him the reading the book.I saw him the reading book.Which one is correct​
Describe the major phases of Russian Expansion across Eurasia.