ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the nearest cent

Respuesta :

Answer: $3.70

Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70