dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

What is Aphrodite the Greek god roman counterpart?
1. Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 and earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings costs $8. W
How does size affect the brightness of star
What are some Numbers équivalent to 1?
A group of 72 students went on a field trip . The students traveled in vans , with an equal amount of boys and girls in each van . If 42 boys went on the trip ,
solving proportions x over 2 equals 18 over 6 I did the problem I just want to make sure I'm doing it correctly
What determines an element's chemical properties
6x+3=4x+9 can you guys explain this for me
how would i use the word dominant allele in a sentence.
Isooctane has the molecular formula C8H18. What is its empirical formula