claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

For the function f(x)=10x^2+x, evaluate and simplify the expression: f(a+h)-f(a)/h?
Which sentence is written in the interrogative mood? (5 points) Are you going to the concert with me this weekend? I expect the concert to be really entertain
One thing that Amish families do allow in their home is: A books B electricity C radio D television
A pole 3 m high has a shadow 5 m long when the shadow of a nearby building is 110 m long. How tall is the building? Which of the following proportions could be
which of the taste receptors art the LEAST sensitive? Sweet or Salty?
Why are discussions about politics considered controversial?
how did Nixon's argument illustrated his ideas about the power of the presidency?
Next week you start a new job You want to know what will happen to you if you get injured on the job Which reference should you use? dictionary encyclop
How many whole sandwiches can be made with 3 pounds of turkey if each sandwich has 5 ounces of turkey on it? 4 6 9 10
In the amoeba, water input and output are controlled by the _____. nucleus food vacuole vacuole pseudopodia