allyson12375 allyson12375
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

Pablo split 3/4 pounds of candy amount 4 people what is the unit rate in pounds per person

Respuesta :

ddebuhr08
ddebuhr08 ddebuhr08
  • 26-01-2020

Answer:

3/16 of a pound of candy.

Step-by-step explanation:

3/4 ÷ 4 = 3/16

4 = 4/1

you invert and multiply 3/4 × 1/4

3×1= 3. 4×4=16. = 3/16

Answer Link

Otras preguntas

What happens when a roller coaster car moves down from the top of a hill?
Tori takes his dog to be groomed. The fee to groom the dog is $75 plus 6.75% tax. Is 80$ enough to pay for the service?
Explain how estimating the quotient helps you place the first digit in the quotient of the division problem.
what were the main affirmations of the declaration of the rights of man and the citizen
how did we learn to read hieroglyphics
68/8 change the improper fraction into a mixed number and simplify
Which stores water and other products inside plant cells? a.)mitochondrion b.)chloroplast c.)cell wall d.)central vacuole
What is a sample treated like other experimental groups except no variable is used?
trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
Which nation uses significant amounts of geothermal power?