dlakewilson3415 dlakewilson3415
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

Each peanut butter snack costs $2 each chocolate snack costs $3 how much does it cost to buy 6 peanut butter snacks and 8 chocolate snacks write an equation

Respuesta :

chelscaitmurphy chelscaitmurphy
  • 26-01-2020
PB=$2
CS=$3
2x6=12
3x8=24
12+24=36
Answer Link

Otras preguntas

what did william t sherman do on January 1865
What would the answer be
Aerobic exercie is sometimes known as___________ exercise that requires pumping of oxygenated blood by the heart to dleiver oxygen to working muscles
How should you Start Safe in an emergency situation? A. All of the answers are ways to Start Safe in an emergency situation B. Familiarize yourself with yo
What term describes a small text file used by web browsers and servers to track web sessions?
Which of the following weighing balances performs measurement in a closed compartment with no air currents to disturb measurement
A particular fruit's weights are normally distributed, with a mean of 611 grams and a standard deviation of 28 grams. The heaviest 2% of fruits weigh more than
How can the effect of an outlier be overcome in an experiment that examines a random sample of a population? A) Discard 50% of the data. B) Examine a larger ra
If a behaviorist has someone experiencing road rage turn up the radio and sing loudly when he or she is angry, what is he applying? Question 4 options: a) ne
How can activities such as yoga and meditation serve as alternative to drugs use