Anika215
Anika215 Anika215
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of candy cost $8.00. What was the cost per ounce (1 pound= 16 ounces)

A) $0.25
B) $0.50
C) $0.80
D) $0.20

Respuesta :

aylakberg aylakberg
  • 26-01-2020

Answer:

A: $0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Los profesor__ enseñan a todos los estudiante__. A) s, es B) es, s C) as, s D) es, es
Can someone help identify rational numbers
Describe the vertical asymptote and holes for the graph of Y=(x-3)(x-1)/(x-1)(x-5)
What's the difference between a chromosome and a chromatid ?
why did president rosevelt believe corporate Behavior should be more watched
my question is (12xy-16x^2y^2-20x^4y^3)/(-xy)
Which information does a geographer avoid using when defining regions?A. Geographic featuresB. Political boundariesC. Opinions about regionsD. Cultural ties
plzzzzzz help fastttttt!
A ball falling through the air has ___. (A) both kinetic energy because it still has a distance to move before it hits the ground and potential energy because i
Is France a country? This is homework related, but not directly.