bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jose bought 20 shares of Netflix at the close and price of 117.98. In a few years, Jose sells all of his shares at 128.34. How much money did Jose make?
PLZ HELP 40 POINTS Match the vocabulary terms to the correct definitionMarch on Washington Albany Movement Student Non-Violent Coordinating Committee Sibley Com
Use the past participle of the verb to complete the following sentence. We _____ to the same concert every year for 10 years.
HELP 5 STAR RATING AND BRAILY IF SOLVED!
Drag the phrases into the box to match each expression.
During a certain five-year period, the consumer price index (CPI) increased by 40%. But during the next five-year period, it increased by only 20%. Which of the
Need help on this On a 120:1 scale model floor plan one bedroom has a length of 3.5 cm and a width of 3 cm what is the area of the actual bedroom in square mete
Felix wrote several equations and determined that only one of the equations has no solution. Which of these equations has no solution? 3(x-2)+x=4x+6 3(x-2)+x=4x
the capacity of a small bottle of glue is 185 ml. How much glue is there in 3 bottles?
Two vertices of a polygon are ( 7, -18) and (7, 18). What is the length of this side of the polygon?