waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Mention any two freedoms provided under Right to Freedom
What is general biology?
Please help on this one ?
Which of the following functions is graphed below?
A breakfast cereal is available in four different sizes. Which is the best buy ? A. 10-ounce box for $2.80 B. 16-ounce box for $3.75 C. 24-ounce box for $4.50
What helps with asexual reproduction of yeast
HELP 50 points How do the first few chapters foreshadow Victor's dark future? A. In the chapter, Victor tells exactly what happens to him later on. B. Bad thing
Use the table below to answer this question: x y −3 −3 0 3 1 5 Find the average rate of change for the given function from x = −3 to x = 1. 2 −3 −1
Which of the following represents the set of possible rational roots for the polynomial shown below 2x^3+5x^2-8x-20=0
Consider the chemical reaction in equilibrium. H2 + I2 + heat ⬄ 2HI What will happen to the chemical equilibrium if the temperature of the system is increas