yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

what are the coordinates Y = 6x +11 2y-4x=14
why are the fish dying in thd gray area.
. Andrew Jackson was very popular when he was elected in 1828, but he made many controversial decisions during his presidency. Which of the following has Andrew
What do the summer flowers that trim the clothes of the Ghost of Christmas Past symbolize? A. wisdom and learning B. youth and health C. honesty and virtue D. p
explain why x+8=12 and 12-x=8 have the same solution ?
PLEASE HELP I DON'T UNDERSTAND
When did events in France become a revolution? Specific evidence?
which three events added the largest amounts of land to the united states
The number of grocery items on two grocery lists differs by 7. the total number of items is 33. How many items are on each list?
List three reasons why Bostonians felt the British had pushed them too far